Organizatorzy

 

JWLAdam Czerwiński

Jeden z najwybitniejszych polskich perkusistów jazzowych. Urodził się w NOWEM n/Wisłą. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką, a zwłaszcza instrumentami perkusyjnymi. Pierwsze kontakty ze sceną to udział w festiwalach muzyki sakralnej oraz konkursach dla zespołów szkolnych.
Jako piętnastolatek przenosi się do Gdańska gdzie zaczyna naukę w PSM 2-go stopnia w klasie perkusji. przez pierwsze trzy lata interesuje się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczyna swoją edukację jazzową trafiając do "BIG BANDU GDAŃSK" prowadzonego przez Jerzego Partykę. Zalicza "JAZZ JUNIORS", warsztaty jazzowe w Gdańsku oraz w Chodzieży, dokąd z braku wibrafonu jedzie jako bębniarz. Był to moment przełomowy w jego planach dotyczących przyszłości. Zdecydował się grać na perkusji i tej pasji poświęcić się bez reszty.
Już rok później współpracuje z gdańską grupą "ZU-ZU", i zespołem "NEW COAST", nagrywając kilkanaście sesji dla Polskiego Radia. W 1986r zaprasza go do swojego zespołu Janusz Muniak. Przez prawie dwa lata grają razem w kwartecie .Następny etap to zespół "D-BOX" oraz wszelkie składy związane z ruchem "JOUNG POWER". Jednocześnie gra z "NEW PRESENTATION" Wojtka Niedzieli. Wraz z Lorą Szafran, Piotrem Wojtasikem, oraz Jackiem Niedzielą, nagrywają płytę LONSOME DANCER, która zostaje uznana przez czytelników JAZZ FORUM płytą roku.

W 1992 roku za sprawą żony Katarzyny osiedla się w Sulęczynie, przepięknej letniskowej wsi kaszubskiej. Od samego początku aktywnie włącza się w życie lokalnego środowiska. Dzięki niemu we wsi pojawiają się z początku w roli gości najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi. W roku 1995 wraz z Jackiem Leszewskim, wówczas kierownikiem znanego ośrodka "Leśny Dwór", należącego w tamtych latach do Lasów Państwowych, wpadają na pomysł zorganizowania letniej imprezy "Jazz w Lesie", którą od początku trochę na wyrost nazwali mianem Festiwalu.
W najśmielszych marzeniach nie przypuszczali, że ich szalony pomysł zaowocuje po kilku latach imprezą uznaną za największy festiwal jazzowy na Pomorzu
i wydarzenie kulturalne roku na Kaszubach.
Przełomowym momentem w karierze artystycznej Adama było zaproszenie go do współpracy przez Jarka Śmietanę w 1993 r. Jarek zakłada swój nowy zespół,
w którym właśnie Adam gra na bębnach. Czas wypełniają koncerty w wielu klubach oraz na festiwalach w Polsce i za granicą. Powstają takie płyty jak - "Phone Consultation"- z Wojtkiem Karolakiem czy "JAREK ŚMIETANA QUARTET", która zostaje płytą roku w piśmie GITARA I BASS. W tym czasie współpracuje też
z całą czołówką polskiego jazzu: Zbyszkiem Namysłowskim, Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim. Osobny rozdział w jego działalności to współpraca z muzykami Amerykańskimi. Nagrał wiele płyt z największymi gwiazdami światowego jazzu. Z Art Farmerem, Larry Goldingsem, Bennie Maupinem, Karen Edwards i Nigelem Kennedym. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Kuwejt czy Albania.

 

JWLJacek Leszewski

Urodził się w Łodzi. Tam ukończył szkołę średnią w międzyczasie uczęszczając przez kilka lat na lekcje gry na fortepianie do miejscowej szkoły muzycznej. Jednak granie nie stało się jego pasją ani tym bardziej sposobem na życie jednak z tamtych lat pozostała mu pewna wrażliwość i zamiłowanie do muzyki.
Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Lotniczym (MEiL), gdzie jeszcze przez kilka lat po studiach pracował jako nauczyciel akademicki i konstruktor.
Ze względów rodzinnych w roku 1982 przenosi się na Pomorze i rozpoczyna pracę jako nauczyciel fizyki w Technikum Leśnym w Warcinie, wchodząc tym samym do wielkiej rodziny braci leśnej. W 1986 roku obejmuje posadę kierownika Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych "Leśny Dwór" w Sulęczynie. Od samego początku aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców gminy i regionu. Nie angażując się w działalność polityczną sporo czasu poświęca działalności społecznej. Organizuje lub współorganizuje wiele imprez i działań na rzecz mieszkańców. Przez kilka lat przewodniczy Komisji Kultury, Turystyki i Sportu Rady Gminy Sulęczyno. Bierze udział w projekcie, dzięki któremu pozyskane zostają środki z funduszy wojewódzkich z przeznaczeniem na adaptację jednego
z budynków na Wiejski Dom Kultury. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sulęczyno.

W roku 1993 zaprzyjaźnia się z Adamem Czerwińskim, perkusistą jazzowym zamieszkałym od niedawna w Sulęczynie dzięki małżeństwu z Katarzyną czyli panną z parafii tutejszej. Już wtedy Adam w rankingu wirtuozów tego instrumentu plasował się w krajowej czołówce. Latem 1995 roku Adam namawia go do zorganizowania w "Leśnym Dworze" pierwszego koncertu dla wypoczywających
w Sulęczynie wczasowiczów. Gwiazdą tamtego koncertu był sam Jan Ptaszyn Wróblewski, który potem w jednym z wywiadów radiowych mówiąc o pierwszym sulęczyńskim festiwalu w 1996 roku przyznał, że sądził iż jedzie grać "do kotleta". Zainteresowanie koncertem przerosło ich najśmielsze oczekiwania. W wyniku tego pewnego zimowego wieczoru wpadają na pomysł zorganizowania następnego lata dwudniowej imprezy jazzowej, roboczo nazywając ją "Jazz w Lesie". Realizacja pierwszego festiwalu możliwa była tylko dzięki zaufaniu i wierze jakimi obdarzyli ich ówczesny wójt gminy Stefan Pobłocki i wicewojewoda gdański Józef Borzyszkowski, którzy z budżetów samorządowych wyasygnowali środki na to szalone przedsięwzięcie. Dalszy rozwój imprezy wraz z listą wszystkich wykonawców opisany jest na innych stronach tej witryny.
Jacek do końca sierpnia 2004 roku prowadził ośrodek "Leśny Dwór". Po kilkunastomiesięcznej przerwie powrócił do pracy w Lasach Państwowych i pozostał tam do chwili przejścia na emeryturę w roku 2020 . Wspólnie z Adamem nadal organizują "Jazz w Lesie", który żyje już własnym życiem i który trwale wpisał się w kalendarz kulturalny Kaszub. I choć "Leśny Dwór" nie jest już "leśny" w sensie zarządzania to nadal jest areną fantastycznego wydarzenia artystycznego, zawsze w ostatni lipcowy weekend.

SPONSORZY

Nie sposób przecenić roli naszych sponsorów dzięki którym na festiwal przyjeżdża co roku tak wielu znakomitych artystów z Polski i zagranicy. Za ich hojność zarówno organizatorzy jak i publiczność są szczególnie wdzięczni.
NASI SPONSORZY

 

ZDJĘCIA 2014

Kilka zdjęć z 19 edycji festiwalu. Zapraszamy do galerii.
więcej...

 

WSPÓŁORGANIZATORZY: